Az új Beware (jelentése: vigyázz) nevű veszélyelemző szoftver igen ellentmondásos és sokat elárul arról, hogy merre tartunk. A programot jelenleg Fresno városában teszteli a rendőrség.
Amikor egy rendőr kiérkezik egy riasztás helyszínére, a Beware automatikusan ellenőrzi a címet, aminek eredményeként kiadja az ott regisztrált lakók nevét, akiket azonnal le is ellenőriz a nyilvánosan rendelkezésre álló adatok alapján, majd zöld, sárga vagy piros színkóddal látja el a címet.
A szoftvert kifejlesztő Intrado nem árulja el program működési mechanizmusát, üzleti titokra hivatkozva, így nem tudni, hogy milyen súlyt nyom a latban egy korábbi vétség, büntetett előélet vagy egy veszélyesnek minősített hozzászólás a Facebookon, de az kiderült, hogy a szoftver bejelöl bizonyos incidenseket és jelentést készít róluk a felhasználó számára.
Promóciós anyagaiban az Intrado azt írja, hogy a Beware meg tudja állapítani például, hogy az adott címen lakó illető mondjuk egy poszttraumatikus stressztől szenvedő háborús veterán, akit korábban már elítéltek erőszakos cselekményért és aggasztó üzeneteket posztolt saját háborús tapasztalatairól a közösségi médiában.
Rob Nabarro, egy polgárjogi ügyekre specializálódott Fresno-i ügyvéd szerint az már önmagában aggasztó, hogy kizárólag az Intrado van tisztában azzal, hogy a Beware miként állapítja meg egy személy veszélyességi besorolását. Ezt még a rendőrség sem tudja. Aggasztónak tartja továbbá azt is, hogy a rendszer veszélyesnek minősíthet valakit egy ártalmatlan megjegyzés, például a rendőrséggel szembeni kritikus vélemény félreértelmezése alapján és így keményebb fellépést válthat ki a rendőrökből.
Hétfő délután. A központban óriási a sürgés-forgás. A rendőrségi rádió csatornája ontja a híreket ??acélrúddal felfegyverzett gyanúsított? ? miközben öt diszpécser ül a kijelzőkkel borított falak előtt, igény szerint kérdezve le a keresett információkat, hogy munkájukkal segítsék a napi átlag 1200 vészhívásra kiérkező rendőrök munkáját.
A kezelők folyamatosan ki-be zoomolnak a falakat borító, 200 rendőrségi kamera feedjét közvetítő 57 kijelzőn. További 800 csatorna információja áll rendelkezésükre szükség esetén, a város iskoláiban felszerelt térfigyelő illetve közlekedési kamerákból, amikhez hamarosan 400 új stream is hozzáadódik a rendőrökön viselt kamerák révén, de szükség esetén a cégek által üzemeltetett térfigyelő kamerák adását is le tudják hívni.
A kamerák azonban csupán egy területet képviselnek a rendőrök munkáját segítő eszköztárból. A rend őrei bármikor kereshetnek a 2 milliárd rendszámot tartalmazó adatbázisban dea ShotSpotter nevű rendszer és a városban elhelyezett mikrofonok segítségével azt is megállapíthatják, hogy egy bizonyos lövést pontosan hol adtak le. A Media Sonar nevű program pedig a közösségi médiát pásztázza, illegális tevékenységek után kutatva. Ezeket az eszközöket megfigyelésre, iskolák elleni fenyegetettségek és a bandákkal kapcsolatos kulcsszavak kiszűrésére használják."
F:időkjelei
Ebből sem nézek ki túl sok jót:
,,A Facebook egygombos feljelentésekkel és szakértői stábokkal venné fel a harcot a kamu hírek terjesztőivel szemben. A republikánusoknak nem tetszik az ötlet, Zuckerberg viszont belátta, hogy a Facebook nem egyszerűen hírközvetítő közeg, hanem felelőssége is van abban, hogy mit osztanak meg az oldalon.A Facebook új lehetőségeket adna a felhasználóknak, hogy felvehessék a harcot az álhírekkel szemben. A világ legnagyobb közösségi oldalának 1,8 milliárd regisztrált felhasználója van, így technikailag nagyobb közönséget érhetnek el, mint bármelyik hírügynökség. Csakhogy az oldalon megjelenő tartalom ettől még nem lesz szerkesztett, és pláne nem igaz. Ebben kérnék a felhasználók segítségét.
Egyes felhasználók már eddig is fejlesztettek olyan böngészőkiegészítőket,amikkel szűrhetők a Facebookon megjelenő linkek, így magunknak állíthattuk össze, hogy milyen tartalmakkal szeretnénk találkozni a hírfolyamban. A Facebooktól azonban ez az első lépés a hírfolyam szerkesztésének irányába.
Legyen ön is besúgó!
A hivatalos közleményben Adam Mosseri, a Facebook alelnöke azt írta: úgy látják, az embereknek joguk van hozzá, hogy hallassák a hangjukat, de a Facebook nem lehet döntéshozó az ilyen helyzetekben, ezért nagyon óvatosan közelítjük meg ezt a problémát.Vagyis a Facebook az emberekre bízná, hogy kialakítsák a saját hírfolyamjuk valóságtartalmát. Erre kétféle lehetőségünk lesz:
- Kamuhírek (fake news). Az egyik, most bevezetett lehetőséggel egy gombnyomással bejelölhetjük a kamuhíreket: csak meg kell jelölnünk, hogy ilyet nem szeretnénk többet látni, mert ez kamuhír (fake news story), és a kamuhír már nem is jelenik meg többé. Bejegyzéseket eddig is lehetett jelenteni a Facebooknál, de ez többnyire a spammerek vagy más idegesítő tartalmak kiszűrésére szolgált. Mostantól olyan könnyű lesz kamuhíreket terjesztő oldalakat feljelenteni, mint letiltani egy érdektelen reklámot.
- Vitatott
sztorik (disputed stories).
A Facebook egy külön címkét is bemutatott, amivel a kétséges
hitelességű híreket lehet megjelölni: ezeknek a valóságtartalmát
szakértők fogják elbírálni. A vitatott híreket külsős
szakértői csapat fogja elbírálni, akik a Poynter etikai
szabályzatának (International
Fact Checking Code of Principles)
megfelelően bírálják el a cikkek valóságtartalmát. A
közösségtől érkező értesítéseket a Facebook más
visszajelzésekkel is összeveti, majd a sztorit a külsősökre
bízza. A vitatott sztorik külön jelölést kapnak, és bár nem
tűnnek el a hírfolyamból, esetleg lejjebb kerülhetnek. Ezeket
továbbra is megoszthatjuk, de előtte figyelmeztetést kapunk róla,
hogy ez egy vitatott hitelességű hír. Ha egy hír kamunak
bizonyul, erről egy új linken figyelmeztetést is kapunk.
Azt senki nem tudja, pontosan hogy működik a Facebook hírfolyamának rangsorolási algoritmusa. Az viszont tény, hogy minden ilyen változtatás érzékenyen érinti az üzleti partnereket és a felhasználókat egyaránt. Amikor a Facebook augusztusban bejelentette, hogy a hírfolyamban ezentúl nagyobb hangsúlyt kapnak a barátok és ismerősök által megosztott tartalmak, néhány médiavállalat felháborítónak tartotta a lépést. Persze, ez érthető: nekik a megélhetésük függ a Facebook működésétől, így minden változtatás a létüket fenyegeti.
Az új változtatásokat Mark Zuckerberg, a cég vezérigazgatója így kommentálta egy bejegyzésben:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése